0. Про Ubuntu

Ubuntu — операційна система для робочих станцій, лептопів і серверів. Найпопулярніший у світі дистрибутив GNU/Linux. Серед основних цілей Ubuntu — надання сучасного й водночас стабільного програмного забезпечення для пересічного користувача із сильним акцентом на простоту встановлення та користування.

Ubuntu побудований на основі Debian GNU/Linux — іншого популярного дистрибутиву Лінукс. Спонсорується Canonical Ltd., власником якої є бізнесмен із ПАР Марк Шаттлворт. Назва дистрибутиву походить від зулуської концепції «убунту», яку можна висловити приблизно, як «людяність».

Дистрибутив так названий для популяризації духу цієї філософії у світі програмного забезпечення. Ubuntu належить до вільного програмного забезпечення і може безкоштовно передаватись необмеженій кількості користувачів.

 

1. Створення LiveCD/USB

Завантажте образ диска дистрибутива на офіційному сайті ubuntu.com, та запишіть його на диск чи флешкку.

Як тільки Ви записали файл ISO на CD або USB, можна перезавантажуватися.

 

2. Підготовка до встановлення Ubuntu

Після перезавантаження системи, на робочому столі з’явився ярлик «Встановити Ubuntu 16.04 LTS». Запустіть програму встановлення.

В графічному вікні майстра встановлення передбачає вибір мови для нової операційної системи. Обравши мову на лівій панелі, натисніть кнопку «Вперед».

Далі, потрібно вибрати Ваш часовий пояс. Можна просто клацнути в потрібному місці на карті, або вибрати регіон чи велике місто, що знаходиться у Вашому часовому поясі.

Потім налаштовуємо клавіатуру. Можна залишити опцію Пропонована розкладка або вибрати власні налаштування, вказавши мову клавіатури на лівій панелі і розкладку клавіатури на панелі праворуч.

 

3. Починаємо встановлення Ubuntu

Переконайтесь, що маєте достатньо місця для встановлення (принаймні 5,9 ГБ), підключене джерело живлення (для ноутбуків), та підключення до Інтернету (це необхідно, щоб скачати нові оновлення одразу після встановлення). В цьому ж вікні ви побачите пункти: Завантаження оновлення» та «Встановити стороннє програмне забезпечення». При встановленій галочці 1 пункту, оновлення будуть завантажуватися в процесі встановлення, що може зайняти набагато більше часу. Вибір пункту 2, дозволить встановити деякі драйвери та програми для відтворення відео. Ці пункти не є обов’язковими, і все це можна буде зробити пізніше, на вже встановленій системі.

 

4. Вибір місця для встановлення

Ubuntu можна встановити кількома способами:
– Встановлення поряд з системою Windows;
– Форматування диска, та встановлення Ubuntu (як єдина система на комп’ютері);
– Інший варіант;

Можете обирати пункт 1 або 2, при цьому Ваш жорсткий диск буде форматуваний і ви втратите всі файли, що є на вашому комп’ютері.

 

5. Вибір диску

А ось тепер найцікавіше. Настав час вказати Ubuntu місце для встановлення.

Отже, перед Вами структура Ваших жорстких дисків і розділів на них.
Відразу знайдіть у списку створені вами раніше розділи для Ubuntu і згадайте, що таке sda і інші назви дисків. В принципі, програма установки підтримує деякі операції зміни розмітки, доступні в GParted, але не всі. Саме тому у нас вже все розмічено заздалегідь і тепер залишилося лише зазначити, який диск для чого використовувати.

Якщо уже усе підготовлено, то все, що нам залишилося зробити, це – вказати ці самі точки для монтування.
Давайте почнемо з системного диска. Я при розмітці вінчестера хотів зробити їм sda1. Клацніть два рази лівою кнопкою миші на рядку з потрібним вам розділом щоб викликати вікно редагування його властивостей.
Я хочу зробити sda1 системним розділом, тому в полі «Точка монтування» я вказав «/». Пам’ятайте, що «/» – це корінь файлової системи Linux.

Крім цього в полі «Використовувати як» я вибрав пункт «Журналируемая файлова система Ext4», оскільки саме вона нам краще всього підходить для корня. Ну і нарешті я на всяк випадок поставив галочку в полі «Форматувати розділ» щоб бути впевненим, що система покладена на повністю чисте місце. Розмір розділу, природно, чіпати не треба.

Далі переходимо до розділу для користувацьких налаштувань. У мене це sda2. Тут все те ж саме, тільки точку монтування треба вказати /home

В подальшому, якщо ви вирішите перевстановлювати систему, то зможете знову примонтувати цей розділ /home, зберігши тим самим всі налаштування. Форматувати його при цьому вже звичайно не знадобиться.

А от далі починаються хитрощі. Ну по-перше, зі свопом нічого робити не потрібно, він автоматично визначиться і підключиться. А ось решті розділів необхідно вказати точки монтування куди-небудь в підкаталоги директорії /media

Головне не забудьте, що Вам треба вказати файлову систему ntfs розділів Windows і що вам не треба ставити галочку в полі форматування, якщо ви звичайно не хочете знищити всі дані на вибраному диску. І не переплутайте, точка монтування повинна бути не /media, а будь-який з його підкаталогів, наприклад, /media/data.

В результаті вам потрібно вказати точки монтування для всіх дисків, крім свопу.
Знову тиснемо «Вперед».

 

6. Ім’я користувача

В наступному вікні необхідно ввести ім’я першого користувача для вашої Ubuntu. Зазначений вами користувач буде адміністратором з повним доступом до управління системою. Вже після установки з його допомогою ви зможете додати звичайних непривілейованих користувачів. Однак хочу відразу звернути вашу увагу на те, що використання облікового запису адміністратора не несе жодних загроз для безпеки, тому зазвичай створювати додаткових користувачів не треба.

 

7. Завершення

Після цього треба дочекатися повного встановлення операційної системи та натиснути кнопку “Перезавантажити”.

 

8. Перша завантаження Ubuntu

Після завантаження BIOS, Вас привітає початковий завантажувач Ubuntu – GRUB. Якщо Ubuntu – це єдина операційна система, то система завантажиться, якщо ні, то у вас буде три варіанти завантаження. Перша опція – система Ubuntu, яка автоматично завантажиться через 10 секунд. Друга опція – «recovery mode», аналогічний «safe mode» в Windows. Третя опція – запуск тесту оперативної пам’яті. Windows четвертої опцією. Можна почекати 10 секунд до завантаження Ubuntu або скористатися курсорними клавішами, щоб вручну вибрати одну з опцій і натиснути Enter.

Все, система встановлена, тепер можете приступати до налаштування та встановлення додаткових додатків 🙂

А для тих, хто не знає, що таке операційна система, то рекомендую почитати статтю про операційні системи.