Поштовий сервер, сервер електронної пошти — в системі пересилки електронної пошти так зазвичай називають агент пересилання повідомлень (англ. mail transfer agent, MTA). Це комп’ютерна програма, яка передає повідомлення від одного комп’ютера до іншого.

Зазвичай поштовий сервер працює «за лаштунками», а користувачі мають справу з іншою програмою – клієнтом електронної пошти (англ. mail user agent, MUA).

Наприклад, в поширених конфігураціях клієнтом пошти користувача є Outlook Express, повноцінна версія Microsoft Outlook, або Mozilla Thunderbird. Коли користувач набрав повідомлення і посилає його одержувачу, поштовий клієнт взаємодіє з поштовим сервером, використовуючи протокол SMTP. Поштовий сервер відправника взаємодіє з поштовим сервером одержувача (безпосередньо або через проміжний сервер — релей). На поштовому сервері одержувача повідомлення потрапляє в поштову скриньку, звідки за допомогою агента доставки повідомлень (англ. mail delivery agent, MDA) доставляється клієнту одержувача. Часто останні два агенти суміщені в одній програмі (наприклад, sendmail), хоча є спеціалізовані MDA, які в тому числі займаються фільтрацією спаму. Для фінальної доставки отриманих повідомлень використовується не SMTP, а інший протокол — часто POP3або IMAP — який також підтримується більшістю поштових серверів. Хоча у найпростішій реалізації MTA досить покласти отримані повідомлення в особисту теку користувача уфайловій системі центрального сервера («поштова скринька»).

Часто поштовий сервер включає програмне забезпечення для організації розсилок електронної пошти.

Sendmail — один з найстаріших агентів передачі пошти (MTA — mail transfer agent). Програма розробляється Sendmail Inc. та розповсюджується безплатно разом з сирцевим кодом. Існують версії програми для практично всіх операційних систем іапаратних платформ.

Delivermail, програма, яка послужила основою для sendmail, була створена в 1979 і йшла в комплекті з 4.0 і 4.1 BSD і дещо пізніше дороблена Еріком Оллманом (Eric Allman).

Sendmail вперше був включений до складу 4.1c BSD (перша версія BSD, в яку був включений стек протоколів TCP/IP). Важливо не забути встановити DNS-сервер, який може пригодитися в роботі.

Встановлення серверу електронної пошти відбувається наступним чином:

Ввожу команду:

sudo apt-get install sendmail

Потім ввожу команду:

sudo sendmailconfig

після цього вводяться зміни в наступні файли:

/etc/mail.sendmail.conf

/etc/cron.d/sendmail

/etc/mail/sendmail.mc

Готово)