Платформа Tether, емітент однойменної стабільної кріптовалюти на основі биткойна (надбудова протоколу Omni), курс якої прив’язаний до вартості долара, запускає токенизированный долар USD₮ і євро EUR₮ на блокчейне Эфириума в стандарті ERC-20.

Згідно прес-релізу компанії:

Низькі в порівнянні з мережею Биткойна комісії і швидкі транзакції Эфириума дозволять ефективно здійснювати арбітражні операції з допомогою токенів Tether ERC-20. Декілька бірж-партнерів вже працюють над інтеграцією нових токенів в свої платформи.

На момент написання статті, обсяг емітованих токенів ERC-20 невеликий в порівнянні з полуторамиллиардной грошовою масою Tether на основі Omni – всього близько 110 000 доларів і 14.5 мільйонів євро. В першу чергу, цифрові токени отримають ходіння на афілійованих з Tether платформах – Bitfinex і Ethfinex.

У прес-релізі повідомляється, що аудит смарт-контрактів нових токенів проводили компанія Zeppelin і Філ Дайан (Phil Daian) з Корнельського Університету. Однак, і Дайан і Zeppelin особливо підкреслюють, що вони проводили тільки технічний аудит самих контрактів, і нічого не можуть сказати про забезпечення нових токенів фиатными валютами, як про це заявляє компанія Tether.

Питання забезпечення Tether фиатными валютами є самим уразливим місцем нових стаблкойнов і на нього досі не отримали задовільної відповіді, а інформація про тісний зв’язок між Bitfinex і Tether породжує все нові питання, так само залишаються без відповіді.

Тим не менше, потреба ринку в стабільних криптовалютах залишається колосальною. Ендрю Кіс (Andrew Keys) з компанії ConsenSys в своїх 18 бачите на 2018 рік говорить:

Стаблкойны стають базовим фінансовим інструментом для хеджування і створення деривативів, критично необхідних на шляху від індустрії Дикого Заходу до надійним, зрозумілим і перевіреним фінансових продуктів. MakerDAO, Variabl і Basecoin створюють власні екосистеми, але я думаю, що тут залишаються величезні можливості для банківських структур, здатних забезпечити цінність, ліквідність та відповідність вимогам регуляторів при створенні екосистеми цифрових активів.

Я передбачаю, що ми можемо побачити банківський стаблкойн в 2018 році, за умови, що його творці зможуть домовитися з регуляторами.

Якщо Кіс виявиться правий у своїх прогнозах, то Tether – явно не той банківський стаблкойн, про який він говорить.

Ринок стаблкойнов на початок 2018 року

Токенам Tether ERC-20 з самого народження належить конкуренція з проектом Maker – його токен ERC-20 DAI, курс якого дорівнює долару США, запущений в кінці минулого року. DAI являє собою повну протилежність Tether – це маркер, повністю забезпечений криптовалютными активами, емісія якого, так само як і забезпечення, повністю прозорі (потрібно Metamask або Mist). На 8 січня, емісія DAI становить трохи більше 8 мільйонів доларів.

DAI є другою версією стаблкойна, однак поки, це багато в чому експериментальна криптовалюта і творці обмежують стелю її капіталізації 50 мільйонами доларів. За його досягнення, система буде зупинена, і відбудеться «глобальний розрахунок» (Global Settlement): власники DAI отримають пропорційну частку своїх активів заставних депозитів. Запуск повноцінної версії DAI запланований на літо 2018 року. Проте вже зараз DAI стає базовою розрахунковою одиницею децентралізованих бірж, таких як IDEX і RadarRelay, а Віталік Бутерин в роботі, що описує нову схему проведення ICO, пропонує залучати фінансування не в ефірі або биткойнах, а в DAI.

Стабільність – справжня чи уявна

Творці Tether не перестають запевняти співтовариство в 100% забезпеченості Tether фиатными засобами, проте відмовляються опублікувати детальні банківські баланси, що саме по собі підживлює серйозні побоювання користувачів. Звичайно, при невеликих коливаннях курсу криптовалют катастрофи не станеться, але при катастрофічному подію» можливий масовий вихід користувачів в долар, при якому все таємне стане явним.

Емісія DAI повністю прозора і не залежить від банків. Однак, основною уразливістю DAI є різке падіння ціни ефіру (40% і більше), що цілком можливо для будь кріптовалюти. В смарт-контрактах передбачені захисні механізми, але їх ефективність може бути підтверджена тільки на практиці. Навіть мультизалоговое забезпечення DAI, яке планується в наступній версії, не вирішить проблему – досвід показує, що при різкому падінні ефіру падає курс майже всіх токенів на його основі. Тому, гарантією справжньої стабільності DAI може служити тільки диверсифікація забезпечення емісії не тільки криптовалютными активами, але і токенизированными активами «реального світу», такими як дорогоцінні метали та банківські облігації. А це вже залежить не від MakerDAO, а від зовсім інших проектів.