На початку 2017 року сукупна вартість всіх криптовалют становила всього 17,7 млрд доларів. На 20 грудня загальна сума цього ринку зросла до 627 млрд. Інвестори, які тримали позиції протягом усього року, можливо, заробили за цей час більше, ніж за все життя.

Ефір

Говорячи про це ралі, зазвичай найбільше уваги приділяють биткоину (Bitcoin) — і не без підстав, адже він став першою публічною криптовалютой. Навіть зараз, при сукупної ринкової капіталізації криптовалют в 618 млрд доларів, биткоин становить 47% від цієї суми.

Але причиною ралі став не тільки биткоин, але й інші валюти і реалізації блокчейна, і в першу чергу Etherium. В цьому році криптовалюта ефір (ETH/USD) зросла на 8500%, і капіталізація цієї кріптовалюти склала 79 млрд доларів.

Чому інвестори так полюбили ефір? Справа в його реалізації блокчейна. Нагадаємо, що блокчейн — це інфраструктура, на яку спираються кріптовалюти, і він відповідає за запис і зберігання даних транзакцій в розподіленому реєстрі.

У цієї технології багато важливих переваг, одне з яких — здешевлення обробки транзакцій із-за можливості обходитися без посередника, тобто банку.

Крім того, транзакції обробляються швидше, оскільки майнеры, що підтверджують транзакції, працюють цілодобово — порівняйте це з традиційним банкінгом, коли — особливо у випадку з міжнародними перекладами — гроші можуть йти кілька днів.

Однією з важливих причин зростання популярності ефіру в цьому році стало утворення Enterprise Ethereum Alliance, тобто корпоративного об’єднання, що ставить метою використання цієї кріптовалюти для завдань бізнесу. Сьогодні він налічує близько 200 членів, і учасники тестують впровадження блокчейна в самих різних пілотних проектах. Мало хто наважиться заперечувати потенціал блокчейна, і, схоже, Ethereum провів відмінну роботу по залученню корпоративних клієнтів.

Так, ефір виріс на 8500% з початку року, обігнавши в кілька разів биткоин, але кілька його конкурентів побили і цей вражаючий результат. Що ж це за кріптовалюти?

Ripple: Зростання на 10 900%

Ripple (XRP) стала четвертою за ринковою капіталізацією валютою, набравши з початку року неймовірні 10 900%. Судячи з усього, інтерес до XRP пов’язаний з його блокчейном власної архітектури, орієнтованим на сектор фінансових послуг — зокрема, система дозволяє миттєво обробляти міжнародні валютні перекази, а не чекати кілька днів, як це відбувається зараз.

У 2017 році стало відомо, що American Express і Banco Santander планують використовувати блокчейн Ripple в деяких транскордонних транзакцій (мова йде про не-карткових платежів на британські рахунку Banco Santander), і це стало найважливішим поштовхом до зростання, причому очікується, що ці операції будуть миттєвими.

Існує також думка, що монета Ripple, XRP, буде грати ключову роль в майбутньому прискорення грошових переказів, оскільки XRP в якості валюти-посередника дозволяє миттєво конвертувати валюти між собою.

NEM: Зростання на 14 000%

Хоча мережа NEM і її віртуальна валюта XEM менш відомі, ця дев’ята за ринковою капіталізацією криптовалюта показала в 2017 році особливо хороші результати, піднявшись в ціні на 14 000%.

Подібно Ripple, шум навколо NEM пов’язаний з його блокчейном і можливістю безпечних і ефективних грошових переказів. Тим не менш NEM, мабуть, розраховує не тільки на корпоративних клієнтів, а на будь-які платежі і перекази, неважливо, між бізнесами або приватними особами. Враховуючи, що Фонд NEM розташований в Сінгапурі, його партнери в основному зосереджені в Південно-Східній Азії.

Однією з найцікавіших новин стало вересневе оголошення про партнерство між NEM і Малайзійської компанією цифрової економіки (MDEC), є державною установою, відповідальною за цифрову інфраструктуру та безпеку, а також консультування з питань законодавства, пов’язаних з технологіями. MDEC також допомагає високотехнологічним компаніям налагоджувати стосунки між собою, а значить, це партнерство може призвести до поширення NEM в Малайзії та в цілому в Південно-Східній Азії.

Einsteinium: Зростання на 169 800%

Але самий неймовірний ріст, подібного якому багато хто з нас не бачили і, мабуть, не побачать, продемонструвала мережа Einsteinium, що займає 60-е місце за ринковою капіталізацією. Ця маловідома віртуальна валюта почала рік з вартості у $0,000875 за монету EMC2, а останнім часом за неї дають близько $1,6.

Звідки ж взявся цей неймовірний зліт вартості? Ймовірно, найбільшим подією для курсу стало жовтневе оголошення хардфорка, метою якого було скорочення кількості монет EMC2 на 50 млн одиниць — процедура була завершена 10 грудня.

Встаньте на місце інвесторів: коли компанія випускає акції для залучення капіталу, вона розмиває частки існуючих акціонерів, збільшуючи кількість акцій в обігу. У цьому сенсі видалення монет схоже на викуп акцій, оскільки дефіцит і цінність кожної залишилася монети ростуть.

Крім того, про цю криптовалюте ходило безліч чуток. Так, на початку грудня пронеслася новина про можливу зв’язку з Apple, але вона була швидко спростована. Тим не менш Einsteinium обіцяє незабаром озвучити якусь важливу новину, що теж призводить до великого галасу довкола цих монет.