У далекому 1997 році два автора, американець і англієць, видали книгу під назвою «Суверенна особистість: оволодіння переходом до інформаційної епохи» (The Sovereign Individual: Mastering the Transition to the Information Age).

Швидше за все, тоді Джеймс Девідсон (James Dale Davidson) і лорд Вільям Різ-Могг (Lord William Rees-Mogg) навряд чи підозрювали, що написали історичну книгу, що описує недалеке майбутнє. Автори книги переконували читачів, що людство очікують великі зміни. У сміливих і дивних описах їм, по суті, вдалося передбачити ідею кріптовалюти, з лякаючою точністю втілилася в сьогоднішньому биткоине.

Провісники биткоина

«Наступ Інформаційної епохи тягне за собою революцію грошей», – так починається глава опублікованій в 90-ті роки книги «Суверенна особистість».

«Початок киберторговли неминуче призведе до киберденьгам. Новий вид грошей змінить пріоритети, зменшивши можливості світових держав визначати того, хто є суверенною особистістю. Важливою частиною змін стане звільнення багатих людей від примусового відчуження майна під впливом інформаційних технологій», – говориться в книзі.

Лорд Вільям Різ-Могг був відомим письменником, майстром своєї справи. Навіть з приходом комп’ютерів Могг продовжував писати свої книги від руки і відмовлявся водити автомобіль. Він багато писав про економіку і був прихильником золотого стандарту.

На момент, коли Могг і його співавтор Девідсон написали «Суверенну особистість», йому було 67 років.

«Скоро ви будете платити практично за всі транзакції в мережі або всесвітній павутині за допомогою киберденег. Ця нова цифрова форма грошей зіграє ключову роль у киберторговле. Гроші будуть складатися з закодованих послідовності простих чисел в розряді багатьох сотень. Унікальні, анонімні і надійні – вони забезпечать здійснення більш великих транзакцій. Крім того, їх можна буде ділити на дрібні частки. Ці гроші будуть функціонувати … на мультитриллионном ринку, не знающем кордонів», – розповіли автори книги.

Точність в деталях

Американець Джеймс Девідсон був набагато молодший Могга, і прославився своїми економічними прогнозами, які, однак, збувалися далеко не завжди. Саме він передбачив економічну кризу 2008 року в США.

Девідсон і Лорд Різ-Могг познайомилися в Оксфорді майже сорок років тому, а їх спільна робота розтягнулася на десятиліття.

«Нові кібергроші будуть денационализованы. Коли Суверенні особистості зможуть діяти між кордонами, в просторі, який не має матеріальної реальності, їм більше не доведеться терпіти улюблену практику урядів знижувати цінність грошей через інфляцію. Чому? Контроль над грошима перейде від владної верхівки до глобального ринку», – заявили автори книги близько двадцяти років тому.

Вільні гроші – вільні люди

В іншому, Девідсон і лорд Різ-Могг вважали, що в XXI столітті відбудеться зіткнення інтересів у Західній цивілізації. Уряд веде утриманський спосіб життя, забираючи кошти у виробників і розподіляючи їх серед обраних груп. Уряди змогли зайняти нішу якогось посередника, вибирає переможців і переможених по «праву гаманця». Якщо ж відбудеться загальне прийняття цифровий валюти, воно призведе до їх неминучої загибелі.

Життя людей кардинально зміниться. Звільнившись від влади уряду, виробники зможуть організувати поставку товарів і послуг зовсім іншими способами. Як результат, основна причина існування інституту уряду — монополія на насилля — практично зникне.

Звільнення грошей передбачає звільнення людей. Письменники пояснюють:

«З кожною транзакцією буде здійснюватися передача закодованих послідовності простих чисел в розряді багатьох сотень. На відміну від паперових квитанцій, прив’язаних до випускаються державою фізичним грошей, (…), новий цифровий золотий стандарт (…) буде практично неможливо підробити (…) – навряд чи хтось зуміє розгадати послідовність простих чисел в розряді багатьох сотень», – так описали автори книги сучасну криптовалюту два десятки років тому.

«Нові цифрові гроші Епохи інформації повернуть контроль над засобом обміну в руки їх власників (…) і заберуть їх у національних урядів».

«Використання нових киберденег звільнить громадян від державної влади», — ця фраза стала майже анархічним тезою авторів, які, тим не менш, все ж відводять урядам певну роль в економіці.

Варто зазначити, що для функціонування биткоина не вимагається виконання всіх вищеописаних умов. Він працює на декількох рівнях, тоді як уряди можуть прийняти одну з версій і обмежити шляхи розповсюдження та фізичної передачі за допомогою певних процедур.

Биткоин дійсно здатний стати способом відходу від деяких махінацій уряду. Однак уряди все ще сильні.

Як би там не було, «Суверенну особистість» можна назвати геніальним твором, який, безсумнівно, варто прочитати.