В одній із статей заявляється про «закінчення медового місяця Трампа для ринків», в інших аналізується не можливість майбутньої масштабної корекції, а те, чи призведе вона до «багаторічному ведмежому ринку». Зміна поведінки вражає, а ринок криптовалют майже ідеально йому наслідує. Спостереження за цією ситуацією викликає два питання: по-перше, наскільки сильною є взаємозв’язок між традиційними фінансовими ринками і ринками криптовалют, і, по-друге, у разі наявності такого взаємозв’язку, якими можуть бути її наслідки для криптовалют.

Було зроблено дуже багато спроб для встановлення якісного співвідношення криптовалютных ринків і навіть встановлення причинно-наслідкових зв’язків. У той же час порівняно мало намагалися дати кількісне визначення взаємин, якщо не брати до уваги кілька неактуальних статей. Найкращим ресурсом по цій темі виявився Sifr Data — безкоштовний інструмент візуалізації даних про криптовалютах. Серед інших візуалізацій, вони створили матрицю кореляції криптовалют, яка відображає z-оцінку (стандартне відхилення) і р-значення (ймовірність) взаємовідносин між різними активами.

Матриця кореляції z-оцінки. Її трохи важко зрозуміти, але варто звернути увагу на два числа: BTC-S&P 500 (0,14) і S&P 500-VIX (-0,31)

S&P 500 з-за своєї z-оцінки має слабку пряму залежність» з биткоином. Це навряд чи цікаво і згідно нашої матриці не є статично значущим. Тепер слід подивитися на друге число — z-оцінку VIX. -0,31 означає «середню зворотну залежність». Для необізнаних, VIX — це індекс волантильности фондового ринку, також званий «оцінкою страху».

Графік співвідношення VIX і биткоина на початку цього року

Це вказує, що на довгостроковому ведмежому фондовому ринку кріптовалюти будуть коштувати ще менше за їх біржові аналоги. І навпаки, на бичачому ринку їх стан буде набагато краще.

5 лютого індекс Доу-Джонса впав на 1175 пунктів. Це стало найбільшим падінням в рамках одного дня за більш ніж 130-річну історію. Тим не менше, з урахуванням нещодавнього стрімкого злету, падіння в процентному співвідношенні склало лише 4,6%. Щоб визначити, що це означає для ринку, можна просто зазначити, що індекс Доу-Джонса втратив весь свій зріст за 2018. Це хоч і ведмежа, але логічно випливає тенденція. На жаль, індекс Доу-Джонса не єдиний, який відчув падіння в цей понеділок. Протягом декількох днів різко впали DAX (Німеччина) FTSE (Великобританія) і S&P (США). Подивившись на це в поєднанні з падінням криптовалют на 45% в останні тижні, стає зрозуміло, чому зростає VIX, а ринком керує страх.

Чим це викликано? У кожного є своя теорія, але існують дві дратівливі причини. Насамперед, це недавнє зростання 10-річної ставки дохідності Федеральної резервної системи США, що визначає відсоткові ставки, які оплачує уряд США та американці за своїми боргами. Це в поєднанні з висловлюваннями відомих економістів/колишнього голови Федерального резерву (Алана Грінспена) про наближення «масштабного багаторічного ведмежого ринку» викликало стрімке зростання індексу VIX. У криптовалютном світі це нагнітання страху поєднується з недавнім падінням цін, панікою роздрібних інвесторів та спільним FUD. В кінцевому підсумку це може призвести до утворення довгострокового ведмежого ринку.

Звичайно, залишається сподіватися, що цього не станеться. Як нам тепер відомо, настрій на ринку впливає на ціни на кріптовалюти більше, ніж що-небудь інше. Попереду нас чекає кілька цікавих тижнів.