Всім відомо, що творець биткоина Сатосі Накамото залишив велику частину своїх монет без руху – по суті, він використовував їх тільки для невеликої кількості тестових транзакцій. Таємниче багатство анонімного творця биткоина завжди було темою гарячих дискусій, а неймовірний ріст ціни на криптовалюту помістив Сатосі в лігу мільярдерів, зробивши його одним з 50 найбагатших людей світу (зрозуміло, якщо Сатосі – це одна людина). Однак крім заморожених биткоинов, стан Сатосі підростає ще з однієї причини – люди продовжують відправляти йому монети.

Мільярдер-відлюдник

Якщо ґрунтуватися на опублікованому в 2013 році аналізі, кількість належних Сатосі Накамото биткоинов становить близько 1 148 800 монет. Згідно з наведеними даними, на самому початку існування Биткоина 36 000 блоків були здобуті на одному комп’ютері, який міг належати тільки Сатосі. Нагорода за блок становила тоді 50 BTC, відповідно, загальна сума винагороди за майнінг склала 1 814 400 монет, 63% з яких не були витрачені, що зробило Сатосі щасливим володарем більш 1.1 мільйона BTC.

На сьогоднішній день ця сума еквівалентна приблизно 16.8 мільярдам доларів. Додамо сюди ще 3.4 мільярда доларів в BCH, 370 мільйонів – в BTG, і, не зважаючи на всі наступні форки, у нас вийде загальна сума активів на 20.5 мільярдів доларів. Звичайно, ця цифра умовна, оскільки більшість людей впевнені, що биткоины Сатосі Накамото з тієї чи іншої причини ніколи не увійдуть в обіг. Тим не менш, хоча б на папері, биткоины Сатосі ставлять його на 37 місце в списку найбагатших людей планети, де він випереджає співзасновника Microsoft Пола Аллена (Paul Allen) і всього на 5 мільярдів доларів відстає від Джорджа Сороса (George Soros).

Єдиний Сатосі, офіційно згаданий у списку мільярдерів Forbes – це гігант косметичної продукції Сатосі Судзукі. Однак його стан складає «всього лише» 1.3 мільярда доларів, і він займає далеке 1 567 місце. Якщо ж (або коли) биткоин поб’є позначку в 60 000 доларів, Сатосі стане найбагатшою людиною в світі, випередивши Уоррена Баффета (Warren Buffett) і Білла Гейтса (Bill Gates), стан яких становить 75.6 і 86 мільярдів доларів відповідно.

Сатоши для Сатоши

Якщо Сатосі Накамото – це людина, і він живий, логічним буде припустити, що він не хоче чіпати свій криптовалютный схованку. Грунтуючись на тому малому, що відомо про творця биткоина, складно уявити, що він раптом захоче вести світське життя. Які б не були бажання Сатосі, можна бути впевненим у тому, що він не прагне жити на широку ногу. Враховуючи, що Сатосі є власником найбільшої кількості биткоинов, навряд чи він жадає отримати ще. Тим не менш, саме це відбувається останні вісім років. Тобто підвищується не тільки вартість накопичень Сатосі, але і їх кількість. Правда, це кількість мізерно в порівнянні з усім багатством Сатосі.

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7Divfna – адресу, пов’язаний з першим блоком Биткоина (Genesis block). Саме на нього 3 січня 2009 року були відправлені перші 50 видобутих монет. Транзакція відзначена як «No Inputs» (відсутність входів) або «Newly Generated Coins» (новостворені монети). Що зберігаються на цьому адресі 50 BTC, так само як і монети на більшості інших адрес Сатосі, ніколи не переміщувалися. Отже, сьогодні на даному адресі повинна зберігатися 50 BTC. Однак насправді зараз на адресу міститься 66.7 BTC, відправлених в 1140 транзакції.

Пожертви творцеві биткоина

З перших днів появи биткоина і до теперішнього часу в перший гаманець блокчейна стабільно надходять невеликі порції биткоинов. Більшість транзакцій – зовсім крихітні, проте зустрічаються і досить великі відправлення. Так, в червні 2012 року з гаманця Mt Gox (нині порожнього, але раніше брав транзакції на загальну суму 5.7 мільйонів биткоинов) було відправлено на оригінальний адреса 1.23 BTC. На сьогоднішній день загальна сума відправлених в гаманець пожертвувань творцеві становить 16.7 BTC або близько чверті мільйона доларів.

На інші асоційовані з Сатосі адреси надходять анонімні транзакції, хоча велика частина транзакцій відправляється саме на перший і найвідоміший адресу.

І, нарешті, останній інтригуючий факт, пов’язаний з оригінальним блоком – інтервал між ним і наступним рівно шість днів. Можливо, це була ще одна хитрість Накамото, що імітує біблійне створення світу: «До сьомого дня Бог закінчив працю, який Він не скоював, і на сьомий день Він відпочивав від усіх Своїх справ».

Можливо, відправляти биткоины на не підлягає витрат адреса може здатися безглуздим, однак донатори думають інакше. На їх думку, тут важлива не вартість транзакції, а вчинок. Враховуючи відсутність запису в Твіттері або реальної адреси, відправлення транзакцій залишається єдиним способом сказати «спасибі». Спасибі тобі, Сатосі, за те, що ти зробив це можливим.