Для інвесторів в биткоин та інші кріптовалюти 2017 рік виявився просто чудовим. Однак важливо пам’ятати, що це тільки початок.

Незважаючи на високі і постійно зростаючі оцінки криптовалют, основні протоколи найбільших з них як і раніше не приносять користувачам прибутку. Биткоин з високими комісійними зборами і повільними транзакціями навряд чи підходить для платежів — смішно платити одну і ту ж суму за покупку чашки кави і переклад 100 тис. доларів. А обіцяне раніше масштабування, наприклад, технологія Lightning Network, поки не впроваджено.

Нове позиціонування биткоина як інвестиційного інструменту ненадійно, навіть якщо поки воно виглядає вдалим з урахуванням різкого зростання кріптовалюти у році, що минає.

Хоча немає недоліку в старих і нових прихильників биткоина, готових підтримувати ралі, а також у безлічі розробників, які створюють нові, поліпшені версії кріптовалюти, можливо, варто робити ставку на більш гнучку альтернативу.

Вже зараз великий попит на блокчейны, використовують смарт-контракти, такі як Ethereum, і їх потенційний ринок виглядає більш масштабним, ніж ринок блокчейнов, що позиціонують себе як інвестиційні інструменти. Такі платформи як Ethereum, являють собою операційну систему для децентралізованих фінансових і торгових рішень. На їх базі розробляється безліч додатків.

Порівняння

Можна порівняти биткоин з операційною системою DOS, а Ethereum — c Windows або Mac OS. В DOS немає нічого поганого. Ця система з’явилася першою і стала невід’ємною частиною успіху комп’ютера.

Гіки старшого покоління виросли на DOS, проте комп’ютери одержали широке поширення тільки тоді, коли з’явилися операційні системи Windows і Mac OS. Використання DOS важко вчитися, під неї складно програмувати і на ній працює кілька додатків. Windows і Mac OS підтримують і заохочують розвиток екосистеми додатків і їх помітно легше використовувати людям.

Ethereum схожий на Windows і Mac OS, тому розробники створюють на ньому тисячі додатків.
Це чимось схоже на інтернет-бум 2000 року. З’являються тисячі нових компаній з інноваційними бізнес-моделями і супер-сучасним підходом до регулювання, і для їх фінансування розробляються нові методи. Більшість, як Pets.com і Webvan, зазнають невдачі. Але деякі з них стануть для покоління блокчейна наступними Amazon, eBay і Google.

Однак з урахуванням доведеної стабільності та виключної незмінності биткоина хіба не заслуговують його розробники поваги, яке могло б виражатися в різкому зростанні цін?

Не варто поспішати з відповіддю на це питання.

Я б не поспішив відповісти на це. Вони настільки стійкі до змін, що швидше відмовляться від надії зробити що-то для звичайних людей. По правді кажучи, биткоин сьогодні став продуктом для еліти, яка може собі дозволити високі транзакційні збори. Проект вибрав шлях до технічного безвиході.

Можна краще

DevCon3, конференція розробників Ethereum, що пройшла в листопаді, продемонструвала протилежний підхід. В ній брали участь 2000 розробників, кожен з яких заплатив близько $1000 плюс витрати на подорож, щоб разом розсунути межі інновацій в області блокчейна, так що майбутнє Ethereum здається безхмарним.

Звичайно, є кілька стартапів, які називають себе Ethereum 2.0. Однак ніхто з них поки не продемонстрував такого ж інноваційного підходу і такої ж швидкості змін, як Ethereum, і у них такого ж, сприяє розвитку мислення.

Жоден з проектів поки не варто списувати з рахунків, однак Ethereum вже продемонстрував прагнення до інновацій всяку ціну і ефективність, яка не залишає сумнівів у тому, що саме він стане основною платформою для розробки додатків на блокчейне на довгі роки.

Розробники Ethereum вже працюють над питаннями конфіденційності та масштабування на такому рівні, про який іншим блокчейн-проектів поки що можна тільки мріяти. У 2018 році і далі Ethereum та інші технології продовжать розвиватися, а засновані на них додатка наблизять нову технологічну епоху.