Банк Канади опублікував доповідь про світовому стандарті биткоина»

Уоррен Е. Вебер (Warren E. Weber), консультант з дослідженнями Банку Канади, який також є запрошеним експертом у Федеральному резервному банку Атланти і позаштатним викладачем Університету Південної Кароліни, в 37-сторінковому дослідженні розмірковує про фінансову систему (якій він дає назву «Стандарт биткоина»), де биткоин буде світової стандартної валютою замість золота або фіатних валют.

У своєму дослідженні Вебер вивчав схожість між биткоиновым і золотим стандартом. Дослідник вирішив, що подібне порівняння доречно, так як биткоин і золото мають багато спільного. Два найбільш значних подібності – відсутність контролю з боку центральних банків або органів грошово-кредитного регулювання, а також кінцевий ліміт: алгоритм Биткоина дозволяє звертатися тільки 21 мільйону BTC, а запаси золота на планеті обмежені. Якщо стандарт биткоина стане реальністю, то з’являться три основних засоби розрахунків, як і у випадку з золотим стандартом. Биткоин стане основною валютою, в той час як центробанки різних країн і комерційні банки будуть випускати власні гроші, не забезпечені металевим резервом (фідуціарні валюти).

Випуск фідуціарних валют стане одним з небагатьох способів участі банків у грошово-кредитній політиці, у якій вони будуть виступати в якості кредиторів останньої інстанції. Биткоиновый «практично нічого не коштує арбітраж» у міжнародному масштабі позбавить центральні банки їх здатності нав’язувати політику процентних ставок для впливу на внутрішню економіку, зазначає Вебер.

Якщо биткоин стане стандартним засобом розрахунків, то відбудеться помірне збільшення дефляції. Однак, за Вебером, як тільки буде досягнутий певний рівень, швидкість дефляції буде мінімальною. Рівні цін сильно або цілком корелюватися з домінуванням биткоина в різних країнах, як і у випадку з країнами, які взяли золотий стандарт. Незважаючи на те, що криптовалюта стане стандартом, Вебер вважає, що економічні кризи все ще можуть статися, оскільки «вони можуть виникати при будь-фінансової системи з частковим резервом».

За словами Вебера, биткоиновый стандарт принесе користь економіці двома способами. З-за «заздалегідь відомою детермінованою швидкості» створення нових BTC, люди зможуть легше прогнозувати рівень цін на криптовалюту. Друга перевага буде полягати в тому, що інвестиційні ресурси, які в даний час направлені на хеджування від коливань валютних курсів, будуть вивільнятися і можуть використовуватися «більш продуктивними способами».

З іншого боку, Вебер вважає, що стандарт биткоина ніколи не з’явиться, так як центральні банки та уряди будуть сильно чинити опір. Якщо цей стандарт втілиться в життя, то ні уряду, ні центральні банки не зможуть впроваджувати процентні ставки, щоб вплинути на свої економіки, і вони не зможуть генерувати емісійні доходи, одержувані від їх здатності «майже задарма створювати гроші», пояснює Вебер. Оскільки уряди не хочуть втрачати ці повноваження, вони зроблять все, щоб биткоин не став стандартом.

Вебер також скептично ставиться до довговічності биткоинового стандарту. За його словами, фінансова система розвивається настільки швидко, що, ймовірно, з’явиться інша криптовалюта або валюта, яка зможе забезпечити ті ж або більш вигідні переваги, що і биткоин, але при менших витратах. Більш того, якщо відбудеться фінансова криза, швидше за все, з’явиться опозиція, яка спробує замінити «стару» фінансову систему, аналогічно з тим, як биткоин кидає виклик сьогоднішнього статус-кво.