10 основних помилок починаючого трейдера

1. Торгівля на відкритті ринку

У перші хвилини торгів ринок зазвичай дико смикається або відразу ж різко летить куди-небудь (вгору або вниз). Досвідчені учасники ринку іноді намагаються використовувати свої знання, щоб передбачити по першим хвилинам руху ринку, куди він зібрався йти далі. Але для починаючого трейдера така можливість виключена – вас обов’язково підведуть емоції.

2. Поспішність у знятті прибутку

Ви купили монету , вона подорожчала, через пару днів ви подивилися, скільки грошей зароблено – і радісно закрили позицію. А це рух, як потім стане зрозуміло, було лише початком потужного висхідного тренда, так що якщо б ви не дуже поспішали, то могли б заробити раз в 10 більше. Використовуйте накази take-profit (зняття прибутку) лише у виняткових випадках – коли видно явний рівень опору. Звичайно ж краще виходити з ринку за змінним рівнем обмеження втрат (stop-loss).

3. Додавання до збиткової позиції

А це зворотний приклад: ви купили, а ціна пішла вниз. Ви вперто стверджуєте “все одно виросте, просто я поквапився відкрити позицію” – і добавляетесь, купуючи ще. А ціна йде далі вниз, просто подвоюючи ваші збитки. Запам’ятайте: додавати можна тільки до прибуткової позиції.

4. Закриття позицій починаючи з кращою

Коли у вас кілька покупок, а ціна починає йти вниз, то ви часто інстинктивно намагаєтеся спочатку зафіксувати прибуток і лише потім закриваєте збиткову позицію (або залишаєте її до виконання наказу стоп-лосс). Це неправильна тактика: якщо весь ринок пішов вниз, то швидше за все швидше за інших будуть падати ті, хто вів себе гірше і до цього – адже за ним-то у вас і збиток; стало бути, цю позицію треба закривати першої. А монети, які росли, і зараз швидше за все будуть падати неохоче, а в разі розвороту ринку знову підуть вгору – так що не поспішайте закривати прибуткову позицію.

5. Жага помсти

Типова для новачка заморочка: тільки що закрилася збиткова позиція – і він з азартом знову впадає в ринок, щоб помститися йому за образу. Результатом буде лише новий збиток – тому не повертайтеся на ринок після “лову лосс”. Відпочиньте трохи.

6. Наявність особливо бажаних позицій

Підходьте до своїх позиціях розумно: не майте особливих симпатій, наприклад, до тих з них, де ви купили по самому низу – зазвичай такі угоди становлять предмет особливої гордості кожного трейдера. Зрозуміло, що вас розпирає самозамилування – але дивіться, не доведіть таку блискучу позицію до нульової або навіть збитковою. Get real!

7. Торгівля за принципом “купив назавжди”

Ви працювали на відносно короткому періоді часу, купили акцію, а вона раптом понеслася вгору зі страшною силою. Тут ви говорите собі “ага, я зловив початок багаторічного висхідного тренда” – і подвешиваете цю позицію “назавжди”. Але так не буває: або ви в принципі переходьте на набагато більш довгі періоди оцінки, або дотримуєтеся свої стандартні правила при своєму звичайному короткому періоді. Правила, які змусять вас навіть у випадку і справді потужного трендового руху кілька разів входити і виходити з ринку. Не одружуйтеся на своїй позиції!

8. Закриття прибутковою стратегічної позиції в перший день

Навпаки, якщо ви торгуєте не всередині дня, то, відкривши скільки-небудь серйозну позицію, не закривайте її в перший день ні при яких умовах. Навіть якщо ціна полетіла вгору дуже далеко – потерпіть, завтра вона буде ще вище.

9. Закриття позиції по сигналу на відкриття протилежної позиції

Багато торгують системи безперервного перебування на ринку. Тобто такі системи завжди “в позиції”: для них закриття довгої позиції означає відкриття короткої. Користуватися такими системами можна, але закриватися слід раніше: сигнал на закриття має бути більш жорстким, ніж сигнал на відкриття протилежної позиції.

10. “Сомненчивость”

Не можна торгувати, якщо ви не впевнені у своїй попередній оцінці ситуації. Сказавши собі “мене терзають смутні сумніви”, ви повинні швидко закрити всі свої позиції і заново проаналізувати ситуацію. Або погуляти – останній рада актуальне взагалі у всіх важких випадках. Допомагає від будь-яких недуг – спробуйте самі!